Praca User Experience Designera to cały wachlarz możliwości i kompetencji. To nie jest prawda, że UX projektuje tylko makiety i grafikę. UX to wszystko, co wpływa na interakcję użytkownika z danym produktem, od rozpoznania problemu, po wdrożenie nowych rozwiązań. To dziedzina, która dotyka aspektów psychologii, socjologii, estetyki, informatyki, znajomości nowych technologii oraz narzędzi do prototypowania.

Każda osoba, która chciałaby pracować w budowaniu doświadczeń, znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. UX to tez filozofia, podejście do życia, ułatwienie życia użytkownikom. W swojej pracy zawodowej – w obszarze user experience – zajmuję się estetyką doświadczeń, badającą zadowolenie konsumenta na każdym jego styku z produktem oraz wrażliwością i empatią, w kontekście projektowania produktu. Jeśli masz pasję, rozumiesz ludzi, interesujesz się dawaniem wartości i szukasz odpowiedzi na ich potrzeby, nie tylko te oczywiste, to odnajdziesz się w tej roli doskonale. To pasjonujące móc kreować produkt, z którego będą korzystać zadowoleni użytkownicy. Bardzo fajna praca w dziedzinie innowacji i nowych technologii.

Poniżej znajdziesz podział na różne obszary, z wyjaśnieniem roli i predyspozycji. Zobacz, do której Ci najbliżej:

 

1. BADANIA

Możesz realizować się przy badaniach respondentów, ich problemów w danych obszarze, badaniem powodów niezadowolenia konsumentów. Badacz patrzy, jak zachowują się ludzie, analizuje ekosytem. Taka osoba obserwuje i wyciąga wnioski, posiada umiejętności analitycznego myślenia, jest cierpliwa i lubi zdobywać informacje.

2. STRATEGIA BIZNESOWA

Tutaj osoba łączy UX z biznesem, jest najbliżej biznesu ze wszystkich członków zespołu. Tworzy strategię projektów, dobrze, jeśli umie dobrze prezentować koncepcję. Sprawdzi się tu osoba, która jest odporna na stres i umie koordynować wiele rzeczy naraz.

3. GRAFIKA / DESIGN

Osoby, zajmujące się designem cechuje dokładność i precyzyjność. Designer posiada bogate doświadczenie, które przełoży na wartość obrazową, która to stanowi bezpośredni przekaz dla odbiorcy. Walory estetyczne, rozumienie proporcji, kompozycji, koloru i kszałtu powinny być dla niego zrozumiałe i powinien się z nimi utożsamiać. Znakomity obserwator.

4. WDROŻENIE

Tutaj odnajdą się osoby, lubiące powtarzalność. Są dokładni, lubią liczby i wykresy. Mają analityczny umysł i dobrze się czują, gdy wiedzą, co mają robić. Lubią wdrażać gotowe rozwiązania. Często są introwertykami i nie lubią chaosu. Nie przepadają za polemiką.

Jeśli widzisz się w tej strukturze i chciałbyś pracowac przy wdrażaniu nowych produktów, lub ulepszaniu istniejących, jest to świetny zawód, który coraz częściej staje się niezbednym wsparciem silnej organizacji. Polecam studia UX Design na SWPS, poza tym są też kursy i wiele bezpłatnych, pomocnych tresci w sieci. Jeśli masz pytania, dołącz do mojej grupy na fb, tam w kameralnej przestrzeni rozmawiamy o UX i o projektowaniu.

Grupa: Wspieram w budowaniu Komunikacji wizualnej i UX
Fanpage: Magdalena Therkildsen – Estetyka Doświadczeń

 

Share This